Czysty dywan potrafi nadać niepowtarzalny klimat każdemu pomieszczeniu. Kiedy jednak pojawi się na nim spora ilość brudu i kurzu, to sytuacja może zmienić się o 180 stopni i dywan, zamiast zachwycać wyglądem, zacznie szpecić. Jak więc go wtedy prawidłowo umyć, aby przywrócić jego dawny blask? Czy lepiej zrobić to samemu, czy też zaufać specjalistom?

Jak wyprać dywan samemu?

Chcąc nie chcąc większość ludzi musi samemu wyprać swoje dywany. W tym celu należy skorzystać z odpowiednich środków chemicznych. Zawsze trzeba też zapoznać się z instrukcją danego preparatu. Może się okazać, że np. jest on przeznaczony wyłącznie do dywanów stworzonych z określonego materiału.

Mycie dywanu powinno rozpocząć się od sprawdzenia, jak dany preparat działa na małym fragmencie dywanu. Jeżeli w ciągu godziny nie pojawiają się żadne niepokojące oznaki, np. odbarwienia, to można przejść do umycia całej powierzchni dywanu. Po umyciu i całkowitym wysuszeniu należy sprawdzić efekty. Jeśli okazują się niezadowalające, to można rozważyć ponowne mycie i zmianę środka czyszczącego.

Dywany powinno się myć regularnie i zanim dywan zdąży się mocno pobrudzić. Długo zalegające zanieczyszczenia zazwyczaj są bowiem dużo trudniejsze do usunięcia.

Czy warto oddawać dywan do profesjonalnej pralni?

W ostatnich latach w Polsce przybywa pralni, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem dywanów. Specjaliści w takich miejscach mają odpowiednią wiedzę, specjalistyczne narzędzia i środki chemiczne, dzięki którym są w stanie perfekcyjnie wyczyścić dywan. Po odbiorze z takiej pralni dywan może wyglądać jak nowy. Profesjonalne pralnie są także w stanie uporać się z praktycznie każdą plamą.

Z całą pewnością korzystanie z usług takich pralni jest dużo skuteczniejsze i znacznie bardziej komfortowe niż samodzielne czyszczenie dywanu. Oczywiście jednak w tym przypadku trzeba się liczyć ze znacznie większymi kosztami.