Dywany ogrodowe to obecnie must have w każdym domu z tarasem lub balkonem. Nie tylko ocieplają one przestrzeń, ale także stanowią doskonałą dekorację ogrodów, o których więcej dowiedzieć się można ze strony nelsongarden.pl, zajmującej się właśnie tą tematyką.

Dywan zewnętrzny jako dekoracja

Dywany zewnętrzne powinny być dopasowane do pozostałych dekoracji na balkonie lub tarasie, takich jak poduszki, lampiony czy koce. Kolory i wzory muszą się ze sobą zgrywać, ale można też popuścić wodze fantazji – jest to przecież miejsce relaksu i odpoczynku, a czasem także przestrzeń twórcza.

Praktyczne zastosowanie dywanu

Dywan na taras lub balkon może zakryć podłogę która ma już wiele lat i nie wygląda zbyt dobrze lub po prostu się uszkodziła. Można także za jego pomocą wyznaczać strefy, podzielone na przykład na przestrzeń do grillowania i przestrzeń do wypoczynku. Bardzo często dywan na balkonie jest przedłużeniem tego, który znajduje się w pokoju. Takie rozwiązanie przydatne jest szczególnie w chłodne dni, kiedy nie chcemy wychodzić na chłodną podłogę na zewnątrz. Dywany tarasowe i balkonowe można dobrać do elewacji domu oraz do mebli ogrodowych, tak aby całość się ze sobą komponowała.

Jaki dywan wybrać?

Dywan do użytku zewnętrznego powinien być wykonany ze specjalnego materiału, odpornego na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wilgoć i słońce. Musi być także łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ będzie się często brudził. Dywan zewnętrzny powinien więc być gładki, najlepiej wykonany z włókna syntetycznego, które nie pochłania wody, nie odkształca się i nie zmienia koloru pod wpływem słońca.

Szczególnie polecane na tarasy i balkony są dywany sznurkowe, które mają zbitą strukturę i dlatego są łatwe w czyszczeniu. Bez problemu można z nich sprzątnąć okruszki jedzenia czy zebrać kurz.

Dywanami zewnętrznymi, których nie powinno się wybierać na taras lub balkon, są dywany z włókien naturalnych. Nie radzą sobie one w trudnych warunkach, takich jak silne promienie słoneczne, czy opady deszczu.