Każda nacja ma swoje przywary i tradycje, które dla ludzi z innych krajów może wydawać się dość dziwaczna. W przypadku Rosjan takową tradycją jest wieszanie dywanów na ścianie. Wielu Polaków nie jest w stanie zrozumieć, jaki jest tego sens. Po co wieszać dywan na ścianie?

Po co Rosjanie wieszają dywan na ścianach?

Warto zauważyć, że południowe rejony dzisiejszej Rosji są mocno związane z historią powstania pierwszych dywanów. To właśnie w tamtych rejonach ludzie zaczęli po raz pierwszy tkać dywany, a miało to miejsce ponad 2000 lat temu.

W Rosji przez wieki dywany były postrzegane jako wyznacznik społecznego statusu. Tylko najbardziej wpływowi ludzie mogli sobie pozwolić na nabycie najwyższej jakości dywanów. Co ciekawe przez stulecia dywan na ścianach wieszała nawet rodzina carska.

Wieszanie dywanów na ścianę w Rosji było szczególnie popularne w latach 60’ ubiegłego wieku. Wtedy to miliony Rosjan przeprowadzało się ze wsi do miast i szukało prostego i taniego sposobu na udekorowanie ścian. Współcześni Rosjanie wieszają dywany na ścianę nie tylko ze względu na tradycję oraz historię, ale po prostu traktują to jako ozdobę. Można więc powiedzieć, że dywan w pewnych kręgach kulturowych to swoisty substytut tapety.

Należy też mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach wieszanie dywanów na ścianach przez Rosjan jest dużo mniej popularne niż przed laty. Dużo zależy tu od konkretnego regionu kraju, a także wieku właścicieli danego domu bądź mieszkania.

Czy Polacy też wieszają dywany na ścianie?

Temat wieszania dywanów na ścianie to dla Polaków, a szczególnie tych z młodszego pokolenia, jest obiektem do żartów i tworzenia zabawnych internetowych memów. Dobrze więc wiedzieć, że dywany na ścianach były widywane również w Polsce i to względnie niedawno. Za czasów PRL rosyjskie wzorce były mocno promowane w kraju nad Wisłą i wielu Polaków śladem swoich wschodnich sąsiadów praktykowało ten zwyczaj.

W ostatnich dwudziestu latach praktycznie żaden Polak nie decydował się na zawieszenie dywanu na ścianie. Możliwe jednak, że wkrótce się to zmieni. Moda na ścienne dywany pomału powraca, lecz w całkiem nowym wydaniu. Polacy nie chcąc wieszać tradycyjnych czy orientalnych dywanów, jednak czasem rozważają powieszenie na ścianie dywanów w nowoczesnym wydaniu.

Elegancki i wysokiej jakości dywan na ścianie może okazać się ciekawym pomysłem na wyróżnienie swojego mieszkania. Taki pomysł może się sprawdzić szczególnie w nowoczesnych aranżacjach, z którymi dywan będzie kontrastował.