Wybierając dywan do przedpokoju, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii praktycznych i estetycznych. Z jednej strony powinien on być wytrzymały i odporny na brud oraz nacisk obuwia różnego typu. Z drugiej dywan w przedpokoju powinien pasować do wystroju całego pomieszczenia i sprawiać by stało się one przytulne.

[IMAGE=eCzL15b4dyRt.jpg]

Jaką funkcję pełni dywan do przedpokoju?

Przedpokój to zwykle miejsce sporego ruchu. Domownicy i goście mogą chodzić po nim np. na boso, czy w klapkach. Ponadto może się zdarzyć, że ktoś będzie miał ubrane na sobie obuwie wyjściowe, co koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze dywanu w tym miejscu. Szczególnie jesienią i zimą dywan w przedpokoju może być narażony na pojawienie się zanieczyszczeń.

Trzeba więc pamiętać, że jedną z ról dywanu w przedpokoju zawsze jest bycie swoistą wycieraczką do butów, która powinna być odporna na obciążenia mechaniczne. Ponadto funkcją dywanu w przedpokoju jest sprawienie, by to pomieszczenie stało się przytulniejsze i atrakcyjniejsze wizualnie. Co więcej, zapewnia on dodatkową izolację cieplną.

Zawsze można też zrezygnować z położenia jakiekolwiek dywanu na podłodze w przedpokoju. Odpada wtedy konieczność jego regularnego czyszczenia. Z drugiej strony brak dywanu często oznacza szybsze tempo zużycia podłogi.

Jaki rodzaj dywanu warto wybrać do przedpokoju?

Jeśli po przedpokoju ludzie często chodzą w butach, to należy postawić na dywan, który wytrzymuje obciążenia mechaniczne. Uwagę należy też zwrócić na to, aby nie gromadził brudu, a jego czyszczenie było proste. W takich przypadkach warto postawić na dywany z krótkim włosiem. Dywan z długim włosiem np. shaggy w przedpokoju to zaś kiepski pomysł.

Często bardziej praktyczne okazują się syntetyczne materiały takie jak akryl czy wiskoza, choć nie zawsze prezentują się one tak atrakcyjnie, jak dywany naturalne wykonane np. z bawełny. Pod dywanem w przedpokoju powinno się też umieścić specjalną matę antypoślizgową. W przeciwnym wypadku może się on rolować, marszczyć i przesuwać. Taka mata zapewni też bezpieczeństwo i sprawi, że nikt się na nich nie poślizgnie.

Jaki kształt, rozmiar, kolor i design dywanu w przedpokoju?

Projektanci wnętrz zazwyczaj twierdzą, że w przedpokoju dobrze prezentują się dywany o dość jasnych barwach. Jasne kolory powiększają bowiem optycznie przestrzeń, co w przypadku przedpokoi może mieć ogromne znacznie. W przedpokoju nie powinno się jednak kłaść białych dywanów, ponieważ brud i kurz będzie na nich bardzo mocno widoczny.

Wzornictwo i stylistykę dywanu powinno być dopasowane do wystroju całego przedpokoju, a w szczególności podłogi. Sporo uwagi powinno się jeszcze poświęcić rozmiarowi dywanu. Jeśli być odrobinę zbyt duży, to mogą pojawić się problemy np. z otwieraniem drzwi. Z drugiej strony małe dywaniki często łatwiej się czyści, ponieważ można je np. włożyć do pralki.

Jako że przedpokoje zwykle mają prostokątny kształt, to dobrze mogą się w nich prezentować dywany o owalnym kształcie. W tej kwestii bardzo dużo jednak zależy od indywidualnych preferencji.