Będąc alergikiem koniecznie należy dobrze zastanowić się nad wyborem dywanu, a zwłaszcza nad rodzajem materiału, z którego jest stworzony. Na szczęście wybór dywanów jest tak duży, że każdy alergik znajdzie właściwy dla siebie dywan.

Jaki materiał dywanu jest odpowiedni dla alergika?

Trzeba pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a alergie różne. Trudno więc ze 100% pewnością stwierdzić jaki rodzaj dywanu sprawdzi się u danego alergika. Jeśli nawet kupi się dywan oznaczony jako antyalergiczny, to i tak jest możliwe, że będzie on niekorzystnie oddziaływał na konkretnego alergika. Można jednak podzielić materiały dywanów na wskazane i przeciwwskazane dla większości ludzi zmagających się z uczuleniem.

Z zasady alergicy powinni postawić na dywany syntetyczne wykonane np. na bazie polipropylenu lub akrylu. Brak białek oraz celulozy sprawia, że gromadzi się nich mniej roztoczy, grzybów i bakterii niż w dywanach z naturalnych materiałów. Ponadto syntetyczne materiały zwykle są bardziej odporne na wilgoć i w dużo mniejszym stopniu gromadzą brud i kurz.

Alergikom w szczególności odradza się kupno dywanów wełnianych. Kiepskim wyborem jest także wiskoza. Choć ten materiał zaliczany jest do syntetyków, to jednak tworzy się go na bazie celulozy, która może być pożywką dla drobnoustrojów. Znaczenie ma także gęstość dywanu, która powinna być relatywnie niewielka, aby uniemożliwić rozwój bakterii. Alergik powinien więc zrezygnować z kupna dywanu typu shaggy.

A może alergik powinien całkowicie zrezygnować z dywanów?

W ostatnich latach wzrasta liczba osób, które rezygnują z posiadania jakiekolwiek dywanu w domu czy mieszkaniu. Zwykle ma to miejsce po generalnym remoncie i położeniu np. nowych panei podłogowych, których nie chce się niczym przykrywać.

Część ludzi, a w szczególności alergicy, pozbywa się jednak dywanów po to, aby wyeliminować miejsce gromadzenia brudu, kurzu, roztoczy i bakterii. Choć takie podejście wydaje się zdroworozsądkowe, to jednak brak jest jednoznacznych naukowych dowodów, które wskazywałyby na związek pomiędzy ilością dywanów w domu a stopniem nasilenia alergii.

To oczywiste, że każdy dywan w mniejszym lub większym stopniu pochłania brud i kurz. Z drugiej strony dywan sprawia, że roztocza pozostają na podłożu, zamiast unosić się w powietrzu. Paradoksalnie więc posiadanie dywanu może nawet przeciwdziałać alergiom wziewnym. Alergicy koniecznie jednak muszą pamiętać o regularnym czyszczeniu dywanów. W ich przypadku wskazane jest pranie wodne oraz tzw. czyszczenie parowe. Osoby cierpiące na uczulenie powinni także regularnie czyścić dywany odpowiednimi środkami chemicznymi.