Wzór, kolor, materiał, wielkość – wybór dywanu to wcale nie taka prosta sprawa. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby dywan współgrał z wnętrzem całego pomieszczenia.

Czym powinien cechować się dobrze dopasowany dywan?

Przed kupieniem dywanu warto dokładnie zmierzyć wymiary pomieszczenia, w jakim ma się on znaleźć. Chcąc dopasować dywan do wnętrza, należy zwrócić uwagę na:

  • Właściwy rozmiar – dywan nigdy nie powinien zajmować całej podłogi, ponieważ wtedy może sprawiać przytłaczające wrażenie. Wyjątkiem jest tu wykładzina dywanowa.
  • Kształt – w tym przypadku dużo zależy od własnych preferencji. Warto jednak wiedzieć, że podłużne, prostokątne dywany wydłużają optycznie przestrzeń, co może być istotne w przypadku wąskich pomieszczeń.
  • Kolor – tu jeszcze więcej zależy od gustu danej osoby. Jedni uważają, że dywan powinien mieć barwę podobną do koloru ścian, czy mebli. Inni twierdzą, że barwa dywanu powinna mocno kontrastować z pozostałymi kolorami użytymi w pomieszczaniu.
  • Styl – Wzornictwo dywanu powinno współgrać z całym wystrojem pomieszczenia. Przykładowo, jeśli design danego pokoju utrzymany jest w stylu skandynawskim, to dywan nie powinien mieć zbyt dużo widocznych wzorów.

Na dzisiejszym rynku wybór dywanów jest ogromny. Każdy może przebierać w kształtach, kolorach, stylach i wzorach. Wystarczy więc tylko trochę poszukać, a z pewnością znajdzie się idealny dywan do danej aranżacji.