Stolarstwo to dla jednych rzemiosło a dla innych sztuka. Jakby na to nie patrzeć stolarz to osoba, która posiada niezwykły dar – potrafi zamienić zwykły kawałek drewna w coś pięknego i w coś, co często ma duszę. Rzemieślnik skupi się bardziej na użyteczności przedmiotu, a artysta będzie chciał przekazać odbiorcy dzieła odrobinę więcej, np. dostarczyć wyjątkowych wrażeń artystycznych lub wywołać szczególne emocje. Takie samo rozróżnienie można znaleźć w każdej innej dziedzinie rzemieślniczej. Dla jednych meble, ubrania lub kilimy stanowią jedynie wartość użytkową, dla innych będą nektarem dla duszy spragnionej głębszych doznań.

Nie wszyscy wiedzą, że wśród znanych osobistości ze świata showbiznesu oraz postaci zapisanych na kartach historii jest wielu stolarzy:

• Harrison Ford – kto podejrzewałby odtwórcę Indiany Jonesa o to, że zanim zaczął pracę w filmie, zajmował się stolarstwem? Jak się okazuje, na początku kariery Harrisonowi wcale nie wiodło się tak znakomicie, jak obecnie. Młody Ford nauczył się zawodu, żeby utrzymać swoją rodzinę, ponieważ nie był w stanie wystarczająco zarobić jako nikomu nieznany aktor. Ciekawostką jest to, że Francis Ford Coppola zatrudnił Harrisona do remontu swojego biura, a potem dał mu małe role w dwóch swoich filmach. To otworzyło aktorowi drzwi do zagrania postaci Hana Solo, jednego z głównych bohaterów kasowych „Gwiezdnych Wojen”.

• Ole Kirk Christiansen – być może to nazwisko nie kojarzy się z nikim szczególnym, jednak każdy zna produkt, który ów człowiek stworzył. Pan Christiansen pracował jako stolarz na początku lat 30., jednakże stracił pracę w czasach Wielkiego Kryzysu. W tej sytuacji zajął się tworzeniem drewnianych zabawek dla własnych dzieci. Okazało się, że te produkty spodobały się tak bardzo, że po jakimś czasie postanowiono wytwarzać je z plastiku i tak zostało do dzisiaj. Mowa oczywiście o jednej z ulubionych zabawek wszystkich dzieci, czyli o klockach Lego, które zostały opatentowane 28 stycznia 1958 roku.

• Terrence Howard – amerykański aktor znany z wielu ról, między innymi przyjaciela Tony’ego Starka w pierwszej części filmu „Iron Man” oraz nominowany do Oscara za film „Pod prąd” z 2005 roku. Pan Howard na co dzień zajmuje się stolarstwem i traktuje to jako swoją wielką pasję. Aktor twierdzi, że każdy mężczyzna powinien pracować swoimi rękoma, ponieważ przynosi to prawdziwe szczęście. Trudno się z nim nie zgodzić, w końcu nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny i pot, to droga do życiowego spełnienia.

• Święty Józef i Jezus Chrystus – Święty Józef jest patronem robotników, cieśli oraz stolarzy, czyli ludzi pracy. Dodatkowo wstawia się za rodziny, małżeństwa oraz ojców. W Piśmie Świętym zostaje przedstawiony jako cieśla. Tę cenną umiejętność Józef przekazuje Jezusowi Chrystusowi, który zanim zaczął głosić Słowo Boże, również był stolarzem.

Ta lista jest znacznie dłuższa. Najwyraźniej praca z drewnem urzekła więcej osób nie tylko ze świata kina. Zainteresowanym polecamy przekonać się o zaletach stolarstwa na własnej skórze.