Czasem wcale nie trzeba kupować drogich środków chemicznych, aby wyczyścić dywan. Może się okazać, ze tzw. domowe sposoby okażą się równie dobre, a nawet lepsze. W jaki więc sposób można wyczyścić dywan bez używania chemii?

Czy czyszczenie dywanów domowymi sposobami ma sens?

Dywany są bardzo różne i należy je czyścić zgodnie z zalecaniami producentów. Ich czyszczenie domowymi sposobami może więc być nieco ryzykowne i np. doprowadzać do odbarwień. Zazwyczaj jednak domowe sposoby nie wyrządzają żadnej szkody dywanowi, a pozwalają pozbyć się zabrudzeń. Dla bezpieczeństwa każdy nowy sposób czyszczenia dywanu należy wypróbować na jego małym fragmencie.

Największymi zaletami czyszczenia dywanów bez użycia środków chemicznych jest prostota i znacznie niższe koszty.

Czym można wyczyścić dywan?

Istnieje wiele artykułów z zasady przeznaczonych do innych celów, które mogą się przydać przy czyszczeniu dywanów. W przypadku dużych zabrudzeń, które pojawiły się niedawno, dobrym rozwiązaniem może być przemycie dywanu octem wymieszanym z wodą.

Czasem dobrym rozwiązaniem okazuje się też wykorzystanie proszku do prania lub nawet mydła. Soda oczyszczona to zaś dobry pomysł, gdy brud zdążył już wniknąć w głąb dywanu. Wtedy to można posypać dywan sodą i zostawić na kilka godzin, a następnie go odkurzyć.