O dywan warto dbać, nie tylko po to, aby móc cieszyć się jego ładnym wyglądem. Zadbany dywan może bowiem posłużyć o kilka lat dłużej niż taki, którego się nie pielęgnuje. W przypadku dywanów najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym i konserwującym jest zaś odkurzanie.

Jak często należy korzystać z odkurzacza?

Kurz, brud, czy piasek stopniowo wnikają coraz głębiej w struktury dywanu, przez co doprowadzają co coraz większych uszkodzeń dywanów. W dodatku takie zanieczyszczenia stwarzają idealne warunki dla rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy, zwłaszcza wtedy, gdy dywan jest gęsty lub dociera do niego wilgoć.

Z tego powodu dywany powinno się odkurzać bardzo często, tak aby przeciwdziałać ich zniszczeniu. Optymalnym rozwiązaniem byłoby codzienne korzystanie z odkurzacza, na co jednak nie każdy ma czas i chęci. Warto to jednak robić przynajmniej raz w tygodniu.

Jak efektywnie odkurzyć dywan?

Dla żywotności i wyglądu dywanu znaczenie ma nie tylko częstotliwość odkurzania, ale także i sposób wykonywania tej czynności. Odkurzać powinno się powoli i starannie. Należy też używać proporcjonalnej siły nacisku, tak by końcówka odkurzacza nie naciskała dywany z nadmierną mocą.

Koniecznie należy też dobrać odpowiednią końcówkę do rodzaju materiału, z którego wykonany

jest dany dywan.