Regularne i dokładne odkurzanie ma kluczowe znaczenie do tego, aby dywan mógł posłużyć w dobrym stanie przez długie lata. Warto więc zastanowić się nad zakupem dobrego odkurzacza. O czym należy pamiętać, aby wybrać odpowiedni sprzęt do odkurzania?

Na co zwrócić uwagę w odkurzaczu?

Odkurzacz składa się z kilku elementów, a jakość każdego z nich ma wpływ na to, jak dany sprzęt spisuje się w praktyce. Przed zakupem warto zwrócić uwagę zwłaszcza na:

  • Moc silnika – chcąc wyczyścić dywan, konieczne jest operowanie odkurzaczem o odpowiednio wysokiej mocy. Zaleca się, aby wynosiła ona co najmniej 2 000 Wat.
  • Rodzaj filtru – dobrym pomysłem może okazać się filtr wodny. W przypadku alergików silnie zalecane jest wybranie odkurzacza ze specjalnym filtrem antyalergicznym.
  • Dostępność opcji piorących – pozwalają one znacznie lepiej wyczyścić dywan. Odkurzacze piorące są jednak znacznie droższe.
  • Ilość i rodzaj końcówek odkurzacza – na ogół im jest ich więcej, tym odkurzacz jest bardziej uniwersalny.

Dla komfortu użytkowania powinno się również sprawdzić długość kabla elektrycznego, wagę odkurzacza i poziom generowanego przez niego hałasu. Jak w przypadku każdego sprzętu AGD warto też sprawdzić zakres i długość obowiązywania gwarancji.

W przypadku odkurzania dywanów powinno się postawić na odkurzacze kablowe. Te napędzane energią z akumulatora zwykle nie są w stanie poradzić sobie z brudem osiadłym na dywanach.