Niektórzy za najbardziej unikalne dywany są w stanie zapłacić prawdziwą fortunę. Ile jednak kosztowały najdroższe dywany w historii i jakie czynniki tak naprawdę wpływają na cenę kolekcjonerskich egzemplarzy?

Co wpływa na cenę najdroższych dywanów?

Z ceną najdroższych dywanów w historii jest tak, jak z dziełami sztuki, np. obrazami słynnych malarzy. Estetyka dywanu ma pewne znaczenie, jednak dużo istotniejsza jest wartość historyczna. Kolekcjonerzy płacą największe sumy za egzemplarze mające setki lat. Cenę podbija także unikalność, a nawet poprzedni właściciele dywanu. Jeśli z całej kolekcji do czasów dzisiejszych przetrwał tylko jeden egzemplarz dywanu, który w dodatku dawniej zdobił królewskie pałace, to cena jego kupna może przyjąć zawrotne wartości.

Ile kosztowały najdroższe dywany?

Około 25 milionów złotych zapłacił pewien anonimowy kolekcjoner za dywan stworzony w XVII wieku. Twórcami tego najdroższego dywanu w historii była grupa tkaczy z Iranu, którzy pracowali nad nim kilka lat. Rekord ten padł 10 lat temu i do dziś pozostaje niepobity. Warto zauważyć, ze wcześniejszy rekord także dotyczył dywanu stworzonego przez Irańczyków.

Aukcje, na których kolekcjonerzy płacą równowartość milionów złotych, odbywają się jednak regularnie. Prędzej, czy później z pewnością zostanie ustanowiony kolejny rekord.