Sztuka tkania perskich dywanów została kilka lat temu wpisana na listę UNESCO. Dywany perskie tworzy się niemal od zarania dziejów, a nawet dziś ich popularność jest spora. Ponadto ciekawa jest również ich historia.
Czym jest perski dywan?
Pod pojęciem dywanów perskich rozumie się ręcznie utkane dywany dekoracyjne o orientalnym motywie, które dziś wytwarza się w Iranie. Zwykle znajdują się na nich motywy zwierząt i roślin, a materiałem jest wełna lub bawełna. Dywan perski swym wyglądem oraz sposobem wykonania przypomina więc pierwsze dywany w historii.
Jaka jest historia perskich dywanów?
Perskie dywany były tkane jeszcze w starożytnych czasach, jednak niemal żaden egzemplarz z tamtego okresu nie przetrwał do czasów dzisiejszych. Jednym z wyjątków jest tu dywan Pazyryk będący najstarszym dywanem zachowanym do dziś.
Iran przez setki lat był światowym liderem w produkcji dywanów. Sytuacja zmieniła się po 1979 roku i rewolucji irańskiej. Wtedy to USA nałożyło na ten kraj embargo, co doprowadziło niemal do całkowitego upadku branży dywanowej w Iranie. Aktualnie Iran jest jednym z największych eksporterów dywanów na świecie, jednak nie ma pod tym względem tak mocnej pozycji, jak 50 lat temu.
Perskie dywany od dawna cieszą się też zainteresowaniem wśród Polaków, a szczyt ich popularności przypadał na lata 60’ ubiegłego wieku. Na jednym ze średniowiecznych egzemplarzy uwieczniono nawet Zygmunta Kazimierza Wazę, czyli polskiego królewicza. Dziś w Polsce perskie dywany nie są już tak popularne, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie Polacy zazwyczaj wybierają egzemplarze dywanów w bardziej nowoczesnym wydaniu. Trzeba też mieć na uwadze, że oryginalne perskie dywany są drogie.